Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00
Transcript

Bio vagy nem bio?

A bio-logikus él-elem nyomában

Aki valaha olvasott már könyvet, vagy látott dokumentumfilmet arról, hogy a génmanipulált élelmiszerek (amelyek szerintem kevésbé ÉLELMI szerek, mint inkább kaják) milyen galibát okozhatnak év(tized)ek után, abban biztosan megfordult a gondolat, hogy a nagyüzemi termesztés jelenlegi iránya nem biztos, hogy hosszú távon az életet szolgálja. Ha még nem láttál ilyet, akkor itt van egy ébresztő film, melynek címe: Monsanto szerint a világ.

(Persze a Monsanto kifejti a weboldalán, hogy miért szolgálja az emberiséget, amit csinál, de egy minimális guglizással világossá válik, hogy amit állítanak, az erős eufemizmus. Ráadásul rengeteg per folyik a cég ellen világszerte azért, amiket csinál, mint szennyezés, megtévesztés, stb.)

Bár Magyarországon a GMO termesztése egyelőre az Alkotmányban tiltva van, a vegyszerezés mindennapos. Egy átlagos piacon, ha bármelyik termelőt megkérdezzük a permetezésről, nagy valószínűséggel azt fogja mondani, hogy “vegyszer nélkül egyszerűen nem megy”. Ez sem igaz pedig. Szerencsére. Abban mindenesetre igazuk van, hogy megfelelő szellemiség, értékrend és tanulás nélkül tényleg nem megy. (Egy “modern biznisz” célja az, hogy optimalizálja az erőforrásokat és minél kevesebb befektetéssel minél nagyobb profitra tegyen szert. Aki szívből jövő szándékból organikus gazdálkodó, az a profit oltárán nem áldoz fel mindent.)

Nyugat-Európában már teljesen elterjedt, Magyarországon azonban még mindig gyerekcipőben jár az organikus, vagy más néven bio élelmiSZERek iránti széles körű érdeklődés. Sokan gondolják úgy, hogy biót enni is csak egy múló hóbort, vagy sokkal inkább egy remek üzlet, amit hiszékeny emberek igényeinek a kiszolgálása teremtett. Én azt gondolom, hogy nagyon is fontos, hogy milyen minőségű ÉL-ELEM kerül a testünkbe, függetlenül attól, hogy egy gyűlölködéssel elfogyasztott bio saláta ártalmasabb, mint egy igazán melengető jó érzéssel megevett “meki” burger. 🙂

2015. április 23-án a Józsi bácsi Szabadegyetemen két olyan úriember volt a vendégem, akik a magyarországi bio mozgalomban oroszlánrészt vállaltak az elmúlt 30 évben. Frühwald Ferenc, külkereskedő, szakújságíró, a Biopiac alapítója és Nemes Mátyás biogazda voltak a vendégeim és közösen elmélkedtünk egyet arról, hogy miért fontos odafigyelni arra, hogy mit teszünk a testünkbe. Nagy öröm volt úgy beszélni a táplálékról, hogy közben a szellemi aspektust sem hagytuk ki a képletből.

Ezen a blogon már sokat beszéltem arról, hogy szellemi és lelki szinten mit kell tennünk az EGÉSZségért, ideje volt a fizikai testünk táplálásáról is morfondírozni egy sort. Talán nem véletlen, hogy a magyar nyelvben az ÉTEL és az ÉLET ugyanazokból a betűkből áll.

Amikor évekkel ezelőtt elkezdtem ökopiacra járni, az egész inkább egy romantikus indíttatásból fakadt (+az én kedvesem noszogatására), továbbá abból, hogy szeretem a mindenféle zöldeket és ezen a piacon sokkal több féle saláta található, mint egy sima piacon. Aztán ahogy az évek során állandó vásárlója lettem A biopiacnak, annál jobban kezdett érdekelni a biotermesztés és a szellemiség, ami mögötte van. Aki gyakran jár ilyen szellemiségű helyre (mert fontos, hogy mit eszik), előbb-utóbb elkezd beszélgetni a gazdálkodókkal és rájön, hogy a többség esetében ez egy másik szint. Persze ez is biznisz, de egy igazi ökologikus gazdálkodó vagy kereskedő élet- és üzletszemlélete nem szokványos.

Az egészséges táplálkozás – betegségeket megelőző – jelentősége (szerencsére) egyre kevésbé igényel bármilyen propagandát, bár sajnos egyelőre még többen vannak azok, akik elméleti szinten “vágják a dolgokat”, de a gyakorlatba ültetéssel még (komoly) kihívással küzdenek. Ennek oka főleg az, hogy a megszokott (tudván ártalmas) finomságainkról nagyon nem könnyű lemondani, s ha nem kényszerít rá bennünket egy egészségünk elvesztéséből fakadó súlyos betegség a felébredésre és a változtatásra, akkor bizony maradunk a szokásainknál. Ami másokkal megtörténhet, velünk biztosan nem fog… Ugye ismerős?

Olvastam valahol, hogy régen az emberek a havi beáramlásuk (=fizetés) 60% körüli részét költötték el arra, hogy egészséges és tápláló élelmiszereket fogyasszanak. A nagyüzemi termelésnek és a globalizációnak köszönhetően ez az arány ma már kevesebb, mint 10% alá esett, vagyis a túlélés ebből a szempontból lényegesen olcsóbb lett. Ugyanakkor egyre több jel mutat arra, hogy ez az alacsony arány az étel minőségének és “funkciójának” (ÉLELMI SZER) rovására is ment. Tehát nagyon olcsón tudunk ma már kajálni, ugyanakkor a valódi életet szolgáló SZERekkel való TÁPLÁLkozás, mely hosszú távon is EGÉSZségben tart, nem lett sokkal olcsóbb. A kérdés az, hogy az élvezet fontosabb – értem ez alatt azt is, hogy az értékes ételre el nem költött pénzt így fordíthatjuk mindenféle mókára és kényelmi szolgáltatásra – vagy a megelőzés és a hosszú távon kiegyensúlyozott testi működés?

A Józsi bácsi Szabadegyetem egyik legfőbb célkitűzése, hogy az itt elhangzó információk hozzásegítsenek bennünket a szellemi éberséghez, a lelki gazdagsághoz és a testi egészséghez, valamint hogy közelebb kerüljünk ahhoz a kérdéshez is, hogy “Mi a fenét keresünk itt mi tulajdonképpen?”, mivel azonban a finomabb testek és a szellem kiegyensúlyozott működéséhez az alapvetően hozzájárul, hogy mit teszünk a testünkbe (lásd “az vagy, amit megeszel”), ezért rendkívül lényegesnek tartom az erről szóló diskurzust. Nagyon nehéz úgy tudatossá válni, hogy közben a szellemi utazást és fejlődést lehetővé tévő földi tapasztalatszerzés szkafanderét (=testünk) “értéktelen és sokszor mérgező hulladékkal” pakoljuk tele.

Tisztában vagyok azzal is, hogy ha valaki folyamatosan bio élelmiszert akar önmagának és a családjának vásárolni, akkor az sokkal jobban megterheli az egyéni / családi kasszát, mint a “teszkós” cuccok és talán kevesebb jut a szórakozásra. Tudom, hogy sokak nem is engedhetik meg maguknak ezt a “luxust”. Mégis úgy érzem 8 év tapasztalatából, hogy mivel ép test kell az ép lélekhez, ezért nem mindegy, hogy szépen lassan hogyan mérgezzük vagy nem mérgezzük magunkat a szervezetünkbe bevitt élelmiszerekkel. Az ma már teljesen normális, hogy az autónkba örömmel tankolunk drága benzint és adunk a motornak kitűnő olajat, a testünktől mégis könnyen megvonjuk azt, ami tiszta és igazán tápláló.  Érdemes átgondolni a prioritásokat, mert a gondolataink minősége sem független attól, hogy a testnek mit adunk.

A Biopiac, ahol Ferenc és Mátyás sokadmagukkal árulják a finom portékájukat Budapesten a XII. kerületben a Csörsz utca és Jagelló utca között a MOM Művelődési ház udvarán található, és minden szombaton 6:30 és 13:00 óra között tart nyitva. Egy olyan napon, amikor szép az idő, érdemes ellátogatni, már csak a hangulat miatt is. 🙂


Ha nem szeretnél lemaradni Józsi bácsi gondolatairól, add meg az e-mail címedet és kattints a Subscribe (Feliratkozás) gombra.

Discussion about this podcast