Puszta Csaba neve már évekkel azelőtt több alkalommal szembejött, még mielőtt személyesen megismertem volna őt. Évekre voltam attól, hogy én legyek A „Józsi bácsi” és aztán ebbéli minőségemben “összefújjon bennünket a szél” egy tudatosság fesztiválon, de már akkor sokat tanultam tőle arról, hogy nem kötelező a világot úgy szemlélni, ahogyan azt nekünk a legjobb szándékkal(?) adagolják. Van másik út.
Csaba megközelítése abban különbözik sok más, egyébként remek kezdeményezéstől az alternatív oktatási stratégiák között, hogy az ő emberközpontú, gyakorlatorientált élet-rendszere követhető és megvalósítható lépésekből áll, és nagyon okosan arra épít, hogy a kurzus tapasztalatszerzései közepette a végén teljes felelősséggel együttműködni akaró emberek csoportja azonos módon szeresse meg a “dobozon kívüli” életet.
2015. február 19-én a Józsi bácsi Szabadegyetemre Csabát hívtam meg, s a téma az általa megalkotott 4D Szabadegyetem bemutatása volt. Eredetileg beszélgetősre terveztem az estét, de a sors közbeszólt, mert a lázam éppen az este 6-os kezdésre szökött fel 39 fokosra (új medicinásan fogalmazva „az értelmes biológiai különprogramom helyreállítási szakaszának epikrízise” tombolt!), így utólag is elnézést kérek, hogy a felvezetés picit összevisszára sikeredett. Az előadás viszont remek volt és megfelelő mennyiségű lámpát felkapcsolt (úgy láttam, hogy sokak számára). 🙂
Pár szó a 4D Zónáról:
Csaba egy olyan tudatos közösséget épít, amelyben a folyamatosan többlet állapotban lévő, vagy minimum erre a szintre “törekvő”, önmagukkal és a környezetükkel – ahogy ő hívja – hiteles kapcsolatban lévő emberek ténylegesen EGYÜTTműködnek, mindezt pedig egy saját magukkal „megkötött” ún. becsületes játék szerződés alapján. Hogy ez pontosan mit is jelent és a gyakorlatban hogyan is alkalmazható, a fenti videóban meghallgatható.
Az ember TÁRSas lény. Persze egyedül is el lehet lenni, de valljuk be, az nagyon unalmas egy idő után. Ezért akár iskolában vagy munkahelyen, akár családi, baráti vagy üzleti körökben vagyunk egymással és egymásért, érdemes tisztában lenni az emberi közösségek igaz és harmonikus működésének alapjaival. Csaba több, mint egy évtizednyi személyes tapasztalattal rendelkezik ezen a téren – eredetileg egyébként pedagógus, dolgozott tanárként, szervezetfejlesztőként – s az általa összerakott rendSZER működik és példaértékű.
Alább pedig Csaba gondolatai a bennünk rejlő zongoristáról:
Share this post